Tidigt i går morse gick jag upp ur min säng för att åka till Sydney. Vi åkte bil jättelänge, det var inte speciellt kul. Jag satt och spelade Game Boy hela tiden i bilen, ibland satt hunden Arthur i mitt knä. Han verkar gilla mig!
Vi hälsade på en hund som heter Jet, han kanske skall komma till Sverige och hälsa på oss om ett tag, som Raptor gjorde. Han var fin och snäll och det var kul att få träffa en springer spaniel, äntligen!
Vi stannade och åt vid Mc donalds, det var en massa måsar där som ville ha våran mat. Jag gav dom flera pommes frites, då bråkade dom om pommes frites för det räckte inte till alla. En mås hade inga fötter, bara ben. Han kunde gå ändå, men jag tyckte det såg äckligt ut och tyckte synd om honom.
I havet nedanför såg jag två svarta svanar, dom var fina.
Vi åkte till ett motel i Marimbula, David hade bokat rum åt oss där. När vi kom dit stod det på en skylt att det inte var tillåtet med hundar och då kunde vi inte bo där eftersom Arthur var med oss. Mamma blev arg på motellet så hon tog upp långfingret och pekade runt med det, jag tyckte motellet inte var något bra ställe! Vi åkte vidare till vi hittade något annat motell, det tog nästan två timmar. Att åka över bergen var kul, annars var det tråkigt! Vi gick till en restaurang och skulle äta i Cooma där vi skulle sova i natt, men jag hade ont i magen och när jag tog min första matbit så började jag må illa. Då gick mamma och jag tillbaks till motellet och byggde ihop en av mina legogubbar, det var kul!!
På morgonen efter väckte pappa mig 10 minuter innan vi skulle åka, jag undrade varför dom inte hade väckt mig tidigare? Dom ville att jag skulle få sova sa dom. Sedan åkte vi bil igen en låååååång stund! Det var lika tråkigt som dagen före. Till slut kom vi till vårat hotell där vi ska sova två nätter, hotellet var bra och fint. Dom har pool här och en golfbana utanför. Jag skall dela rum med Carro, men nu får hon sova själv i sin säng! Det fanns en balkong till rummet, den var ganska hög.
Pappa och jag gick ut och spelade fotboll och sedan gick vi till en golfbana och tittade. I morgon vet vi inte vad vi ska göra, då har pappa och jag ledig dag från Carro och mamma som ska på nåt hundgrejs.
Hej! Jacob hur mår du.Jag mår bra.Jag önskar att jag var med dig.Tycker du att det är coolt att se spindlar. du är värdens bästa kompis.och du äger på fotboll.snart börjar säsongen i fotboll och vi ska vinna serien.
Hälsningar
Anakin i Sjövik
Hejsan Jacob
Roligt att läsa din inlägg och du skriver riktigt bra. Om jag fick smeka en alladin lampa just nu och önska mig en sak skulle jag önska att jag var med dig i Australien och leka med dig i värmen. Här hemma är det superkallt, bbbrrrrrr…. I stockholm är det isbjörnar överallt… 🙂
Konstigt att inte hundar får bo på vissa hotell, det var märkligt.
Har du spelat nå golf än? Sett några glasögonormar? Krokodiler?
Är mamma och Carro lika rädda för spindlar nu också? Dom borde ju vänja sig… 🙂
Njut av sista veckan nu, det är inte många åttaåringar som får åka med på en resa till andra sidan jordklotet och vara i värmen under tre veckor, underbart.
Ser framemot din nästa blogg kingen!
/Gustav “jag vill också vara i Australien” Björkman
Hej Jacob!
Vi har nu kommit till Neapel i Italien. ( Inga ringar och prickar pa bokstaverna finns har,sa brevet blir lite konstigt)
Hoppas du mar battre nu ! Pappa och du hittar sakert pa nagot roligt nar mamma och Carro ar pa hundutstallning. Vi vantar pa att fa se dig pa ett kort utanfor Operahuset i Sidney.
Har i Neapel ar det var ca 20 grader och solsken, dar du ar ar det ca 20 grader och host. Vad beror det pa tror du ? Ar det for att du befinner dig pa andra sidan jordklotet kanske.
Manga varma kramar fran Farmor och Farfar
Hej Jacob
Har du det bra ? här blåser det jättemycke .
Snart börjar våran fotbolls träning
Glad påsk önskar Sebastian
Hej igen!
Att åka bil är inte alltid så kul, när man kommer fram kan det ändå vara värt resan.
Vi är lite avundsjuka på dig, vilken toppensemester! Du verkade ha mysigt med mamma när ni byggde lego. Spela fotboll är väl aldrig fel, och golf?
Vad fina dom svarta svanarna var. Nu har vi påsklov och det är skönt.
Ha det så bra vi hörs.
Kramar
Birgitta
Bra gjort av din mamma att peka “fulfinger” det hade jag med gjort!!!
Kul att dela rum med Carro… hon kan säkert många bra historier…